yakut özcan kişisel blog: Facebook messenger bot başlangıç rehberi

12 Kasım 2016 Cumartesi

Facebook messenger bot başlangıç rehberi

Merhaba arkadaşlar uzun bir süredir blog yazısı yazamıyordum, yazmayı unuttum galiba cümlelerim karmaşık gelebilir dalgınlıktan olabilir. Şimdi sizlere facebook messenger bot kurulumunu heroku üzerinde anlatacağım.


İlk önce heroku üzerinde yeni uygulamayı oluşturuyoruz.  

Çok basit bir işlem uygulamayı oluşturduktan sonra "Deploy" sekmesine geliyoruz.


Deploy sekmesinde "Deployment method" "Github" seçip Github depomuzu seçiyoruz.Github depomuzu seçtikten sonra "Deployment method" aşağıda ki gibi "Github Connected" diyor.
Daha sonra heroku uygulamamızın en altında "Manuel Deploy" içerisinde "Deploy a GitHub branch" dan "master" branch seçip deploy diyoruz ve bir sorun olmazsa uygulama çalışmaya başlayacaktır.
Şimdi uygulamamızın "Settings" sekmesine gelip değişikliklerimizi tanımlayıp facebook messenger botu için gerekli ayarları tanımlayacağız. Bu kısım heroku ya özel bir durum istersek github üzerinde ki kaynak kodunda ayarlama yapabiliriz.
"PAGE_ACCESS_TOKEN" ve "VERIFY_TOKEN"

Sunucu taraflı kurulum ve ayarlarımız bitti şimdi facebook üzerinde ki işlemlerimize geçelim.
Ben uygulamamın adını "Blog­g­e­r­Test" olarak belirledim. Ardından bir tane de facebook sayfası oluşturmamız gerekiyor.
Uygulama için bir adet api "Jeton" oluşturuyoruz. Sonra bu Jetonu herokuda oluşturduğumuz "PAGE_ACCESS_TOKEN" değişkeni içerisine yazacağız.
Son olarak facebook üzerinde "Web Kancaları" tıklayarak uygulamamızı buraya yönlendireceğiz. Benim verdiğim izinler aşağıda ki gibi.
"Page Aboneliği" > "Geri Dönüş URL'si" > "Düzenle" diyerek https destekli url ve geri dönüş url yazarak işlemimizi bitiriyoruz.

Unutmadan heroku da dolduracak olduğumuz alanların son hali aşağıda ki gibi olacaktır.
Son olarak değişiklikleri ve ayarları yaptıktan sonra heroku içerisinde "Manual deploy" de bulunan "Deploy Branch" seçilerek proje yeniden çalıştırılır.  Sağ üst köşeden "Open App" dediğinizde aşağıda ki gibi bir web sayfası sizi karşılar. 
Son olarak toparlayacak olursak uzun süredir yazı yazmadığım için hitap şeklim ve yazım yanlışlarım olduysa özür dilerim. Heroku üzerinde ki logları aşağıda ki ekran görüntüsünde belirttiğim yerden bakabilirsiniz.
Uygulama Github Deposuhttps://github.com/yakutozcan/bloggermessengerbot

 
Facebook messenger bot uygulamanızı arkadaşlarınız ile test etmek isterseniz aşağıda ki görüntüde gördüğünüz üzere "Test Görevlileri">"Test Görevlileri Ekle" diyerek arkadaşlarınız üzerinde deneme yapabilirsiniz.
Uygulamayı herkese açık bir şekilde kullanabilmek için değerlendirmeye girmesi gerekiyormuş..
"Messenger platformunu kullanmak için, uygulamanın Gönder/Al API'si (pages_messaging) için onaylanmış olması gerekir. Gönder/Al API'si sadece organik içerikler için kullanılmalı ve pazarlama veya diğer tanıtım iletişimleri göndermek için kullanılmamalıdır. Telefon numaralarını kullanarak mevcut kişilerini Messenger hesaplarıyla eşleştirmek için, Müşteri Eşleştirmesine (pages_messaging_phone_number) ihtiyacın olacak."

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder

Yorumlar