yakut özcan kişisel blog: Windows üzerinde Ubuntu için sanal makine oluşturma ve yönetme

28 Eylül 2014 Pazar

Windows üzerinde Ubuntu için sanal makine oluşturma ve yönetme        Merhaba arkadaşlar bu yazıda ikinci merhaba yazışım oldu yeri gelmişken yazı hazırlarken aynı anda driver güncellemesi yapmamak gerektiğini bir kez daha görmüş olduk bilgisayarım bana sormadan reset attı.

        Neyse bir yönden de iyi oldu çayım da demlendi. J Yazımızın konusuna gelince pek güncel olmasa da hatta yüzlerce örneğinin internette aktif olarak dolaştığı bir konu, Windows üzerinde sanal makineye Ubuntu 10.4 kurulumunu resimli olarak anlatacağım.
Gerekli olan malzemeler;
  1. Demli çay.
  2. Oracle VM VirtualBox
  3. Ubuntu

Kuruluma başlamadan önce neden Oracle VM VirtualBox seçtim diğer ücretsiz sanallaştırma yazılımlarının içinde en iyisi olduğu için kullanımı ve arayüzü gayet basit, anlaşılabilir.


Oracle VM VirtualBox


Sanal makine oluşturmak için sol üst köşede ki mavi renkli simgeye tıklıyoruz veya [CTRL+N] tuş kısa yolu ile altta resimde göstermiş olduğum menü açılacaktır. Sanal makinemizin adı, türü ve sürümünü seçtikten sonra “İleri” diyerek bir sonraki işleme başarı ile geçmiş olacağız.

Bir sonraki adımda sanal makinemize ayıracak olduğumuz Ram miktarını seçiyoruz benim ram konusunda sıkıntım olmadığı için 8GB olan ramimin 4GB kısmını Ubuntu’ya ayırıyorum, ki zaten 64Bit bir Ubuntu dağıtımını indirdim.

Sanal makinemiz için yine sanal bir sabit disk oluşturmamız gerekli ben sanal Ubuntu’da media dosyaları tutmadığım için 20GB bir sanal disk oluşturuyorum yeterli geliyor.

Değişken olarak seçmemin sebebi açıklamada yazdığı üzere sanal diskim üzerine veri yazıldıkça benim belirlediğim 20GB sınırına kadar esnek olarak boyutu azalıp veya artacaktır. Örneğin şimdi ki kullandığım disk 20GB ayarlamama rağmen 11,5 GB kaplıyor Windows üzerinde.


Windows üzerinde sanal diskinizi ve sanal makinenizin dosyalarını eğer değiştirmezseniz C:\Users\Kullanici_Adi\VirtualBox VMs dizini altında bulabilirsiniz.

Ve sanal diskimizi başarı ile oluşturduk bir adım kaldı. 


Sanal makinemizin ayarlarına girdiketen sonra sol menüden “Depolama” sekmesine gelerek “Denetleyici IDE:” sonrasında “Sanal bir CD/DVD disk dosyası seçin” diyerek Ubuntu dağıtımının bulunduğu iso dosyasını seçebilir veya Ana makinenizin DVD sürücüsünü kullanabilirsiniz.


Ben kurulum işlemine iso kalıp dosyasını seçerek devam ediyorum daha hızlı olduğu düşüncesindeyim. Sonuçta DVD’den okuması yerine HDD’den okuması daha hızlı olur.

Sanal makinemizin üzerine gelerek “Başlat” diyebilir veya üzerine çift tıklamanız yeterli olacaktır.
Ve Ubuntu boot etmeye başladı hayırlı olsun Ubuntu kurulumu ve gerekli ayarlamaları bir sonra ki yazımda anlatmaya çalışacağım. VirtualBox'da sanal makinemize sol tık yaparak kullanmaya başlayabilirsiniz eğer Ana makinenize dönmek isterseniz de klavyenin sağ tarafında ki [CTRL] tuşunu kullanın.
İyi günler.
  #Çay #Asus

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder

Yorumlar