yakut özcan kişisel blog: Tracker ve HTTP link sitelerinde ki filmlerde karşılaşabileceğiniz bazı teknik bilgiler

21 Temmuz 2014 Pazartesi

Tracker ve HTTP link sitelerinde ki filmlerde karşılaşabileceğiniz bazı teknik bilgiler


FİLMLERİN SUNUMLARINA DAİR BAZI BİLGİLER
Director's Cut
Adından da anlaşılacağı gibi yönetmenin istediği sahnelerle eklentiler yapılmış olan versiyondur, yani filme yönetmenin yorumu katılarak tamamlanan versiyon.
Theatrical Cut
Yönetmenin prodüktörle yaptığı anlaşma çerçevesinde yorum katmayarak, filmin anlaşmasına sadık kalarak yaptığı versiyondur. Kısaca sinemada gösterildiği versiyonudur. Eğer sunumda bir şey belirtilmediyse genelde theatrical cut versiyondur.
Extended Cut
Bu sunumlarda sinemada gösterilen versiyondan farklı sahneler bulunur. Yani filmin kurgusuna bağlı kalınarak yeni sahneler eklenir. Bu sahneler kimi zaman bir kaç saniye iken kimi zaman bir saate kadar çıkabilir. Örneğin; Fast Five filminin Extended cut versiyonu Theatrical Cut versiyonundan 5 saniye daha uzundur. Lord Of the Rings 3. filmi ise Sinemada 3 saat 20 dakika oynamışken extended versiyonu 4 saat 20 dakikadır.
Limited Edition
Sınırlı bir film demek, filmin sınırlı sayıda sinemada oynandığı anlamına8203; gelir. Bu sayı genellikle 250 sinemanın altıdır. Genellikle kısa filmler limited olarak yayınlanırlar. Bazı filmler içinse bu ifade az sayda sinemada oynatıldığı değil, az sayıda DVD/BluRay çıktığı anlamına gelebilir.
Special Edition
Bazı özel şeylerin ( sahne arkası konuşmalar, kostümler vs) verilebileceği bir sürümdür.
Alternate End's
Bir filmin sonu kötü bitiyorsa, alternatif bir son çekilip iyi bitirilebilir. Böyle sunumlar oldukça azdır.
Unrated
Filmin sansürlenmemiş, kesilmemiş versiyonu olduğu anlamına gelir. Açık sahneler veya kanlı, şiddetli sahneler olabilir.
Nuked
Film riplenirken bazı kurallara uyulmaz ve sonuç olarak hatalı ripler ortaya çıkarsa ve bu fark edilirse film nuke yer. Bu durumda film yeniden riplenir.
PROPER
Bir release grubunun riplediği filmde bazı kuralları uygulamadıysa, ripte hatalar varsa yani film nuke yediyse film yeniden riplenir. Yeniden riplenen düzgün filme PROPER yazılır. Eğer sonradan riplenen filmde de hatalar bulunup tekrar riplenirse buna da REAL.PROPER denir.
REPACK
Aynı proper gibi kötü riplenen bir filmin daha güzel şekilde riplenmesidir.
DUAL
Bu ifadeyi gördüğünüz filmler birden fazla dil seçeneğine sahiptir. Aksi belirtilmediyse bu sesler İngilizce ve Türkçe'dir. Bunun anlamı filmi istediğiniz dilde seyredebilirsiniz.
SUBBED
Filme altyazı gömülmüş anlamındadır.

TV YAYINLARIYLA İLGİLİ BİLGİLER
TVRip
Analog kaynaklı TV kartları ile yapılmış kayıtlardır.
DVBRip
Dijital TV kartları ile yapılan yayıtlara verilen addır. Görüntü kalitesi DVDRip civarındadır.
HDTV
Adından da anlaşılacağı üzere HD yayın üzerinden kaydedilip sunulmuştur. TV yayınları açısından en kaliteli sunumlar bunlardır. Ancak bunların da çeşitli versiyonları olduğunu unutmamak gerekir. Örneğin HDTV XviD DVBRip'den biraz daha kaliteli bir görüntüye sahipken HDTV 720p bundan çok çok daha kaliteli bir görüntüye sahip olabilir. Bluray kaynaklı film veya diziler HDTV kaynaklı film veya dizilerden daha kaliteli görüntüye ve sese sahiptir.
WEB-DL
iTunes üzerinden sunulan yayınlardır. Bunlar genellikle HDTV sunumlara göre daha kaliteli olurlar. HDTV veya DVBRip sunumlarda kanal logosu bulunur ancak WEB-DL sunumlarda kanal logosu bulunmaz. Ayrıca 5.1 kanal ses bulma şansınız yüksektir.
KODEK BİLGİLERİ
DivX
Genellikle DVD den film riplemede kullanılan bir kodek türüdür. Çok az görüntü kaybı ile yerden çok fazla tasarruf sağlanabilir. Örneğin 4,4 gb boyutundaki bir dvd filmi az görüntü kaybı ile 700 mb boyutuna getirebilirsiniz.
XviD
Divx formatının paralı hale gelmesi ile bu ekipten ayrılan kişilerin geliştirdiği yeni video formatıdır. Hemen hemen hiç bir fark yoktur. AVI uzantısına sahip dosyalar genellikle XviD ile gelirler.
x264
Genellikle HD filmlerde kullanılan yeni nesil kodek türüdür. MKV formatındaki dosyalarda karşılaşma ihtimaliniz oldukça yüksektir.
DOSYA FORMAT BİLGİLERİ
AVI
Bir kaç yıl öncesine kadar çok popülerdi ancak son zamanlarda blurayden riplenen mkv formatlı filmlerin yaygınlaşmasıyla popülaritesini kaybetmeye başlamıştır. Bu türdeki dosyalar genellikle DivX veya XviD kodekleri ile gelirler.
MP4
Mpeg-4 sıkıştırması kullanan Film veya video parçasıdır. Genelde internet sitelerinde veya bazı cep tipi mp4 oynatıcılarda kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Çoğu zaman görüntü kalitesi düşüktür. Ancak kimi zaman blurayden riplenen h264 kodekli hd filmlere rastlamak mümkündür.
MKV
Blurayden riplenen ve genelde x264 kodekli, yüksek çözünürlüklü dosyalardır. İzlenilebilirliği en yüksek olan dosya türüdür. Bu formattaki filmleri izleyebilmek için iyi özelliklere sahip bir pc kullanmalısınız.

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder

Yorumlar