yakut özcan kişisel blog: PIR (Passive Infrared sensor) Algılayıcı Sensörler

10 Mart 2014 Pazartesi

PIR (Passive Infrared sensor) Algılayıcı Sensörler

Sonra dedim ki neden burada da bir yazım olmasın
        Ülkemizde hareket algılayıcıları diye adlandırılan PIR (Passive Infrared sensor) algılayıcılar bir insanın veya bir alevin ısısını algılayabilirler. İnsanlar veya sıcakkanlı hayvanlar bu tip algılayıcılar tarafından algılanabilen kızılötesi ışık üretirler. Algılayıcının ön yüzünde ısı ışınlarını IR algılayıcı üzerinde çeşitli noktalara odaklayan çok sayıda fresnel mercekleri bulunur. Algılayıcı üzerine düşen ışınlar, algılayıcı ve ona bağlı devre ile canlı var/yok şeklinde yorumlanır .
        Kızılötesi ışın dalga boyu görünebilir ışından daha uzundur. Kızılötesi ışın görünmez fakat algılanabilir.Algılayıcı ısı veya kızılötesi ışına maruz kaldığında elektrik yüklü yüzey oluşturan kristalimsi bir maddeden yapılmıştır. Kızılötesi ışınların çarpma miktarı değiştikçe oluşan elektriksel yük miktarı da değişir ve bu yük algılayıcının içine gömülü olan duyarlı bir FET ile ölçülebilir.


       Algılayıcı elemanları geniş bir kızılötesi ışın menziline sahiptirler bu yüzden algılayıcıya bir filtreleme penceresi eklenmiştir. Böylece algılama aralığı canlı organizmalara daha duyarlı olan 8- 14 μm aralığına getirilmiş olur .

       PIR algılayıcının önüne fresnel lens takılarak algılama mesafesi 30m’ye kadar çıkartılabilir. Frensel lens fener kulesi için yapılmış bir icattır. Adını frensel lensin mucidi Augustine Fresnel’den almıştır. Lens silindirik değil çokgen şeklindedir. İnsan veya canlı hareket ettiğinde algılayıcı üzerine düşen ışık çokgen yapıdan dolayı kesilir tekrar gelir. Buradan hareketli bir canlı olduğu anlaşılır.
Sistem kızılötesi sinyali yükseltme devresi, karşılaştırıcı devresi, çıkış devresi ve güç devresinden oluşur.

        PIR dedektörlerinin etki alanlari kesiksiz olmayip bir elin açilmis parmaklari gibidir.Aktif bölgeler arasinda aktif olmayan pasif bölgeler vardir. Algilama iki aktif  bölgenin kisa bir süre içinde kesilmesi sonucu olur Bu dedektörlerin genis etki alanli tiplerinde algilama mesafesi 10-15 metredir. Dar açili fakat uzun algilama mesafesi olan tiplerinde ise algilama mesafesi 30 m’den 300 m’ye kadar farklilik gösterir. Pasif IR dedektörler uygulamasi oldukça kolay ve kullanisli dedektörlerdir. Ultrasonik ve mikrodalga dedektörlerde yanlis alarma neden olan rüzgar, yagmur, hava türbülasyonu, hareketli sinyaller gibi dis etkenler PIRdedektörlerinin çalismasini etkilemezler.

        Bütün PIR dedektörleri ayni fiziksel piroelektrik etki ile çalisirlar. Böyle bir sensörün performansini analiz etmek için, öncelikle algilama elemani tarafindan elektrik yüküne dönüstürülen kizilötesi güç’ün (termal aki) hesaplanmasi gerekir. Optik aygit,sensörün yüzeyine termal isinimi minyatür
bir termal görüntü olarak odaklar.
        Görüntünün enerjisi algilayici eleman tarafindan emilir ve isiya dönüstürülür. Bu isi daha sonra piroelektrik kristal eleman ile çok küçük elektrik akimina dünüstürülür.Algilama elemaninin yüzeyine mercek ile odaklanan kizilötesi aki, cisme olan uzakligin karesi ile ters orantili, mercek ve cismin alanlari ile dogru orantilidir. Dedektörün maksimum çalisma uzakligi dedektörün gürültü seviyesi ile belirlenir. En kötü durum için gürültü gücünün sinyalin gücünden 3-5 kat daha küçük olmasi gerekir. Algilama elemaninin inceligi ile dedektörün duyarliligini artirmak mümkündür. Mercek alani da sinyalin büyüklügünü dogru orantili olarak artirir. Ancak piroelektrik akim sensörün alanina bagli degildir. Çikis gerilimi ise dedektör ile cisim arasindaki uzakliginfonksiyonu olarak degisir.

Netten Derlenmiştir.
http://www.na-de.com.tr/media/dokuman/tr/teknikbilgi/haraket-sensorleri.pdf
http://320volt.com/pir-passive-infrared-sensor-algilayici-sensorler/Hiç yorum yok :

Yorum Gönder

Yorumlar